Darbeler baş mimarı Washington...

Darbeler baş mimarı Washington...

Her fırsatta demokrasi vurgusu yapan ABD, dünyanın farklı ülkelerinde kendi çıkarlarına uymayan hükümetleri CIA destekli darbelerle iktidardan uzaklaştırıyor.

10 Ekim 2017 - 22:48

HARUN SEKMEN/İSTANBUL

Dünyanın baş belası ABD, kendi çıkarlarına uymayan iktidarları ülke içerisinde devşirdikleri yerli işbirlikçilere verdikleri destekle deviriyor. ABD’nin, 17/25 Aralık kumpası ve 15 Temmuz darbe girişiminde FETÖ’cü hainlere verdikleri desteğin gün yüzüne çıkması, gözleri CIA destekli diğer darbelere çevirdi. Amerikan politikalarına aykırı hareket ederek petrol kuyularını millileştiren İran Başbakanı Muhammed Musaddık, 1953 yılında CIA destekli “Ajax” operasyonu adı verilen bir darbeyle devrilirken, 1963 yılında Güney Vietnam’da ABD’den 40 bin dolar alan darbeciler Devlet Başkanı Ngo Dinh Diem’i iktidardan uzaklaştırdı. 1965 yılında Endonezya Devlet Başkanı Ahmet Sukarno, 1973’te ise Şili’nin sosyalist Devlet Başkanı Salvador Allende, Amerikan karşıtı politikalarının bedelini darbelere maruz kalarak ödedi. 3 Temmuz 2013 tarihinde ise Mısır Devlet Başkanı Muhammed Mursi, darbeci general Sisi tarafından iktidardan uzaklaştırılırken, 31 Ağustos 2016’da, Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff, ABD kökenli bir yargı darbesiyle devrildi. 

YA ASKER YA YARGI DARBESİ!

ABD’nin haber alma teşkilatı CİA destekli darbelerin ilk perdesi, 1953 yılında İran Başbakanı Muhammed Musaddık’a yapılan darbeyle açılmış oldu. Petrol kuyularını devletleştirmesi, ABD karşıtı politikaları ve dönemin Sovyet Rusya’sı ile yakınlaşması ABD’yi rahatsız etti. “Ajax” operasyonu verilen CİA destekli bir darbe ile Musaddık iktidardan uzaklaştırıldı. 1964 yılına gelindiğinde Brezilya’da da Amerikan menşeili bir darbe gerçekleşti. Brezilya’da Devlet Başkanı Joao Goulart önderliğindeki hükümet Çin ile yakınlaşmasının bedelini Genelkurmay Başkanı Humberto Castello Branco öncülüğündeki darbeyle devrilerek ödedi. Brezilya 2016 yılında da ABD kökenli bir darbe ile sarsıldı. Bu seferki darbe asker eliyle değil, yargı eliyle gerçekleştirildi. Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff, ABD kökenli bir yargı darbesiyle iktidardan uzaklaştırıldı. 1964 yılında ise Güney Vietnam’lı darbeciler ABD’den aldıkları 40 bin dolarlık destekle devlet başkanı Ngo Dinh Diem’i iktidardan indirdi. 1965’te Endonezya Devlet başkanı Ahmet Sukarno, ABD aleyhtarlığı ve milli tutumunun bedelini General Suharto tarafından darbeyle iktidardan uzaklaştırılarak ödedi. 11 Eylül 1973’te ise Şili Devlet Başkanı Salvador Allende, CIA destekli Pinochet’in darbesiyle iktidardan uzaklaştırıldı. 

HER DARBEDE ABD PARMAĞI!

2004 ve 2005 yılarında ise dünya ABD’nin desteklediği renkli darbelerle sarsıldı. Ukrayna, Gürcistan ve Kırgızistan’daki iktidarlar Rusya ile yakınlaşmasının bedelini, ABD’nin desteklediği sokak anarşizmi neticesinde yıkılarak ödedi.  3 Temmuz 2013 tarihinde ise halkın yüzde 50’sinden fazlasının oyunu alarak iktidara gelen Devlet Başkanı Muhammed Mursi, ABD’nin desteklediği Genelkurmay Başkanı Sisi tarafından darbeyle iktidardan uzaklaştırıldı. Sisi’nin gelmesiyle bölgedeki ABD politikaları güvence altına alınmış oldu. ABD karşıtlığı ile bilinen ve petrol rafineleri konusunda devletçi bir politika izleyen dönemin Venezuela Devlet Başkanı Chavez’de, ABD destekli muhalifler tarafından devrilmek istendi. 17 yıl sonra  Chavez’in halefi Maduro’ya karşı da darbe girişiminde bulunan ABD, her iki teşebbüsten de eli boş döndü. 

BÜYÜK ŞEYTAN DARBELERE DOYMUYOR

ABD, 1954 yılında Guatemala’da, 1959 yılında Haiti’de, 1960’da Kongo’da ve 1961’de Dominik Cumhuriyeti’nde doğrudan ya da dolayı olarak darbelere destek verdi. Bu ülkelerde darbelere maruz kalan liderlerin ortak özelliği ABD düşmanlığı olurken, darbe sonrası bölgeler adeta büyük şeytanın sömürgesi haline geldi. Ülkemizde ise 27 Mayıs 1960 ve 12 Eylül 1980’de olmak üzere iki defa Amerika destekli askeri darbe gerçekleştirildi. 15 Temmuz 2016’da FETÖ’cü hainlerin giriştiği darbe teşebbüsünün arkasında da ABD olduğu deşifre edildi. 

Bu haber 182 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kemal Kılıçdaroğlu o alçak pankarta sahip çıktı
Kemal Kılıçdaroğlu o alçak pankarta sahip çıktı
Başkan'dan müjde: İdam müzakere masasında!
Başkan'dan müjde: İdam müzakere masasında!