İdlib Operasyonu’nda ulaşılmak istenen altı ayrı hedef

İdlib Operasyonu'nda ulaşılmak istenen altı ayrı hedef

Sabah Gazetesi'nde yer alan bir haberde şunlar dile getiriliyor: Türkiye, çok katmanlı ve uluslararası desteğe sahip İdlib operasyonu ile ulusal, bölgesel ve küresel altı ayrı hedefe ulaşmayı planlıyor.

08 Ekim 2017 - 22:04

İşte o 6 hedef:

İlk hedef, ABD'nin 'balkanlaştırma projesi'ni engelleyip Suriye'nin toprak bütünlüğünü korumaktır.
İkinci hedef, raf ömrü dolan DEAŞ, El Kaide ile bağlantılı Tahrir'üş Şam ve PKK'nın Suriye'deki kolu PYD/YPG gibi taşeron terör örgütlerini sahadan temelli biçimde silmektir.
Üçüncü hedef, ABD'nin Türkiye'yi 'terör koridoru' ile kuşatma projesini içerden çökertmektir.
Dördüncü hedef, Türkiye'nin 911 kilometreyi bulan Suriye sınırının bloke edilip Arap topraklarıyla karasal bağlantısını kesme planını durdurmaktır.
Beşinci hedef, Irak sınırından başlayıp Suriye'nin kuzeyinden Akdeniz'e ulaşacak Türkiye'ye alternatif bir enerji koridorunu engellemektir.
Bu proje, Rusya'nın enerji tekeline karşı da bir tehdit oluşturduğu için Kremlin ve Beştepe'yi Suriye'de birbirine yaklaştıran faktörlerin başında geliyor.
Altıncı hedef ise hem büyük bir katliamı hem de devasa bir yeni göç dalgasını önlemektir.
Zira Suriye'nin iç bölgelerinden kaçan sivillerin de sığınmasıyla İdlib kenti şu an 2 milyon 400 bini yerli 1,3 milyonu da iç göçle gelmiş 4 milyona yakın kişinin sıkıştığı bir alan haline geldi.
Ateşkesin korunamaması durumunda Esad rejimi, İran destekli güçler ve Rusya'nın yakın dönemde İdlib'e yönelik büyük bir şiddet dalgası başlatmasına kesin gözüyle bakılıyordu.
Suriye’de ne işimiz var diyenler, ya salağa yatıyorlar, ya da kendilerini o makamlara getiren efendilerinin emirleri doğrultusunda çalışıyorlar.

Bu haber 93 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kemal Kılıçdaroğlu o alçak pankarta sahip çıktı
Kemal Kılıçdaroğlu o alçak pankarta sahip çıktı
Başkan'dan müjde: İdam müzakere masasında!
Başkan'dan müjde: İdam müzakere masasında!