SP’ye verilen her oy CHP’ye gidecek! İşte CHP’nin sinsi...

SP'ye verilen her oy CHP'ye gidecek! İşte CHP'nin sinsi planı...

Saadet Partisi, meclise girme umuduyla CHP’nin milletvekili artırma oyununa geldi. Çoğu Saadet Partilinin gözden kaçırdığı detay, Saadet Partisi’ne verilecek oyların CHP’ye yarayacağı…

17 Haziran 2018 - 05:06

Türkiye'nin içinden geçtiği kritik süreçte yeminli Erdoğan ve Türkiye düşmanlarıyla ittifak kuran Saadet Partisi'ne seçmenin tepkisi sürerken, matematik bilimi Saadet Partisi'ne verilen her oyun CHP'ye yaradığını açıkça ortaya koyuyor.

24 Haziran seçimlerinde meclise girme umuduyla CHP ile ittifak yapan SP, CHP’nin milletvekili artırma oyununa geldi.

OYLAR SP'YE ATILACAK AMA CHP KAZANACAK 

10 milletvekili çıkartan bir ilde AK Parti'nin % 42, MHP'nin %6, CHP'nin %30, İP'in % 8, SP'nin % 2, HDP'nin % 12 oy oranını elde ettiği düşünüldüğünde sonuçların en kazançlı partisi CHP oluyor.  Bu sonuçlara göre vekillerin 5’ini Cumhur İttifakı, 4’ünü Millet İttifakı ve 1’ini HDP alacak.

Aynı ilde SP’nin oyu % 8'e çıktığı takdirde bile SP vekil çıkartamayacak ancak bu durumda AK Parti'nin vekil sayısı 4'e CHP'nin vekil sayısı ise 5'e çıkacak.

SP'YE DEĞİL CHP'YE YARAYACAK

Yani bu durumda SP'nin dindar seçmenden aldığı oylar, kendisi vekil çıkarmasına yetmediği için CHP hanesine yazılacak ve CHP'nin bir milletvekili daha fazla çıkarmasına yarayacak.

SP'Lİ İSİM: BU İTTİFAK CHP'YE YARAYACAK

Saadet Partisi eski Genel Sekreteri Suat Pamukçu, en fazla yararı CHP’nin sağlayacağını belirttiği Millet İttifakı’nın Saadet’e ‘tuzak’ getirdiğini söyleyerek SP’li seçmenlere “vebale ortak olmayın” çağrısında bulundu. Suat Pamukçu, yaptığı analizde Millet İttifakı ortağı SP’ye ve seçmenine uyarılarda bulundu. Sistemden en fazla yarar sağlayan Millet İttifakı (CHP, İP, SP) yani büyük ortak CHP olmaktadır” diyen Pamukçu, “CHP’nin daha fazla yarar sağlamasına neden olan D’hont sistemidir” şeklinde konuştu. 

Bu haber 12140 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hadis İnkarcılığının Tarihi
Hadis İnkarcılığının Tarihi
Suudi Arabistan'dan 'Kaşıkçı' itirafı: Çıkan kavgada öldü!
Suudi Arabistan'dan 'Kaşıkçı' itirafı: Çıkan kavgada öldü!